Språkseminarium 2025

Den 24 september 2025 arrangerade Isof ett öppet webbinarium i svenskt teckenspråk: Vad är svenskt teckenspråk egentligen? Föreställningar och konsekvenser.

Webbinariet tar upp attityder till det svenska teckenspråket och dess språkbrukare utifrån olika perspektiv. Hur återspeglas det i språkbruket? Vilka språkpolitiska konsekvenser får det? Och hur ser vi på inlån från svenska i STS? Seminariet avslutas med ett panelsamtal med föredragshållarna.

Program

14:00: Inledning av Harriet Kowalski, avdelningschef på Isof.

14:10: I kläm mellan språkpolitik och språkskamning – STS:s särställning.
Föreläsare: Ingela Holmström, professor Stockholms universitet.

14:40: Vad menar vi med dessa ord?
Föreläsare: Tommy Lyxell, språkvårdare Isof.

15:10: Kaffe- och sträckpaus.

15:20: Attityder till spår av svenska i STS.
Föreläsare: Sebastian Embacher, språkvårdare Isof.

15:55-16:20: Panelsamtal

16:20: Avslutning

Presentationer (pdf)

Inspelning av webbinariet

Här visas en videoinspelning av föredragen och det avslutande panelsamtalet, som skedde på svenskt teckenspråk. Videofilmen är undertextad och tolkad till talad svenska. Tolkningen skedde direkt i studion och är inte bearbetad. Teckenspråkstolkar är Katarina Mårtensson och Catharina de Ron.

Om seminariet

När: onsdagen 24 september 2025.

Var: Stockholm Media Factory, Pontonjärsgatan 10, Stockholm.

Kontakt: teckensprak@isof.se