Webbinarium: Goda exempel från en kommun och en region 2025

Se filmerna om Jönköpings och Region Skånes arbete.

En kvinna med rosa kavaj som håller i en glasstatyett

Annica Snäll

Vi firade internationella klarspråksdagen 13 oktober 2025 med ett webbinarium där vi fick vi höra mer om arbetet i Jönköpings kommun och i Region Skåne.

Jönköpings kommun

Hur gör vi klarspråksarbetet till en ledningsfråga, förankrar klarspråk i en organisation och ökar intresset bland chefer? Kommunikationschef Annica Snäll berättade om möjligheter och utmaningar i Jönköpings kommun.

Film: "Om språkarbetet i Jönköpings kommun"

Region Skåne

Lotta Woxberg Lindsjö och Sofia Hansen berättade hur de arbetat med användartestning i Region Skåne. De inkluderade sin målgrupp för lättlästa texter genom att träffa läsarna, låta dem testläsa texterna och sedan justera det som läsarna tyckte var svårt. Det är ett sätt att göra texter bättre och begripligare.

Film: "Så inkluderade vi målgruppen för lättlästa texter"

Språkrådets enkät

Dessutom avslöjade Ingrid Olsson och Gabriella Sandström de viktigaste resultaten från den nyligen avslutade enkäten om klarspråks- och terminologiarbete. Mer information om detta kommer bland annat i tidningen Klarspråk nr 4/2025.

Två kvinnor och en dator

Gabriella Sandström och Ingrid Olsson från Språkrådet ledde webbinariet

Faktaruta

Tid: Måndag 13 oktober kl. 11–12

Plats: Digitalt via Zoom.

Övrigt: Ingen föranmälan, ingen kostnad.