Nya medel till jiddischprojekt

Regeringen har beslutat om tillskott av medel till Isof för insatser till stöd för det nationella minoritetsspråket jiddisch.

Satsningen utgör en del av regeringens strategi för att stärka judiskt liv och motverka antisemitism och innebär att Isof under 2025 får ytterligare 1 100 000 kronor att fördela till revitaliseringsprojekt för språket jiddisch.

– Det här är ett välkommet tillskott i arbetet med att stärka det nationella minoritetsspråket jiddisch. Nu kommer fler revitaliseringsprojekt att kunna genomföras och därmed bidra till gemenskap och nya språkarenor för både nuvarande och blivande jiddischtalare, säger Isofs generaldirektör Martin Sundin.

Läs regeringens pressmeddelande den 23 oktober 2025: Regeringen satsar ytterligare 2,5 miljoner på att stärka judiskt liv och jiddisch Länk till annan webbplats.

Bidrag till revitaliseringen av nationella minoritetsspråk

Revitaliseringsbidrag är statsbidrag som Isof fördelar till föreningar i Sverige som arbetar med projekt som ska stödja de nationella minoritetsspråken. Projekten ska leda till att fler får tillgång till sitt nationella minoritetsspråk, så att de kan leva vidare i Sverige.

Språk och kultur

Institutet för språk och folkminnen (Isof) är en statlig myndighet som bygger upp och sprider kunskap om språk och kultur i Sverige. Läs mer om oss!