Vera och Noah toppar namnlistorna

Vera och Noah är de vanligaste tilltalsnamnen hos nyfödda. Det visar ny statistik från Skatteverket.

Statistiken visar de vanligaste tilltalsnamnen hos nyfödda i Sverige år 2025. Bland flickorna är det namnet Vera som toppar listan följt av Astrid, Olivia, Alice och Elsa. Bland pojkarna är det återigen Noah som är mest populärt följt av Hugo, Liam, Nils och Alfred.

”Det är svårt att säga att något enskilt namn trendar. Möjligen Alfred, som går från plats 11 förra året till plats 5 i år. Det är annars ganska ’trögrörligt’ i toppen av namnlistorna; både för pojkar och flickor har det varit nästan samma namn i flera år”, säger Johan Hedberg som är namnforskare på Isof i Uppsala.

Statistiken bygger på de över 86 000 namn för barn födda 2025 som Skatteverket hittills registrerat. Namnforskarna på Isof kommer nu att analysera och bearbeta statistiken och presenterar en analys senare under våren (se vidare på webbsidan Namnstatistik).

”När vi på Isof slår samman olika stavningar av namnen kommer toppen att se annorlunda ut. Namn som Valter och Maja, som kan stavas på många olika sätt, kommer att få betydligt högre placeringar än i Skatteverkets statistik, där varje enskild stavning av ett namn redovisas för sig”, säger Johan Hedberg.

Namnstatistik på isof.se

På sidan Namnstatistik hittar du namnstatistik över Sveriges befolkning från år 2023 och framåt. Förutom namn på nyfödda finns sammanställd statistik över exempelvis tilltalsnamn, förnamn och efternamn för hela befolkningen. Du hittar även analyser och kommentarer till statistiken.