Ny webbutställning om sjöregleringen i Övre Norrland

När vattenkraften byggdes ut i norra Sverige förändrades hela landskap och människors sätt att leva. Samtidigt dokumenterades berättelser, dialekter och traditioner. Nu presenterar vi en ny webbutställning om sjöregleringen i Övre Norrland.

Tre barn äter nygräddat tunnbröd.

”Barnen tycker att det nybakade tunnbrödet smakar härligt”. Fotografi från Ernst Westerlunds dokumentation från byn Juktå, Sorsele, Lappland år 1955–1956. Foto: Ernst Westerlund (Isof, FFÖN 409:4 sida 73).

Mellan 1955 och 1971 genomförde Folkmåls- och folkminnesundersökningen i Övre Norrland (FFÖN) en omfattande dokumentation i de berörda ådalarna, framför allt på platser där kraftstationer skulle etableras och hela byar riskerade att läggas under vatten. Syftet var bland annat att dokumentera folktraditioner och den språkliga variation som fanns i områdena.

I materialet finns inspelningar där människor berättar på olika dialekter och språk, men också transkriberingar, anteckningar, fotografier, teckningar, tidningsklipp och annan dokumentation. Tillsammans visar materialet hur människor talade, namngav och levde i de områden som förändrades av vattenkraftsutbyggnaden.

Nu gör Isof materialet tillgängligt i den digitala arkivtjänsten Folke och lanserar samtidigt webbutställningen Sjöregleringen i Övre Norrland.

Samtidigt publicerar Riksantikvarieämbetet relaterade rapporter och annat material från sina inventeringar och undersökningar i tjänsten Arkivsök Länk till annan webbplats.. De båda samlingarna kompletterar varandra och ger tillsammans möjlighet att studera både människors berättelser och de miljöer som förändrades.

”Min förhoppning är att materialet ska bidra till en djupare förståelse för hur vattenkraftsutbyggnaden påverkade människorna, det immateriella kulturarvet och de fysiska miljöerna. Historien handlar inte enbart om det som har varit. Genom att göra den här kunskapen tillgänglig vill vi också skapa bättre förutsättningar för reflektion och lärande och bidra med viktiga perspektiv i arbetet för en hållbar samhällsutveckling”, säger Annette Torensjö, avdelningschef för Avdelningen för arkiv och forskning i Uppsala vid Isof.

Materialet kan användas av forskare, myndigheter och skolor, men är också öppet för den som själv vill utforska berättelserna och dokumentationen från de berörda områdena.