Johan Turis personarkiv
I Isofs arkiv finns Johan Turis originalmanuskript till Duoddaris och därtill relaterat material. Materialet är digitaliserat och går att ta del av via arkivtjänsten Folke.

Några av originalhandlingarna till Johan Turis bok ”Duoddaris” (Från fjället) utgiven 1931 (Isof, ULMA 40174). Foto: Marlene Hugoson/Isof.
Originalmanuskriptet till Duoddaris (i svensk översättning: Från fjället) och det därtill relaterade materialet är huvudsakligen nedtecknat på nordsamiska och inkom till dåvarande Landsmålsarkivet i Uppsala genom Anna Thuresdotter Bielke åren 1939 och 1944, efter att hon redigerat och översatt manuskriptet till svenska.
Samlingen består av svarta två vaxduksböcker varav den ena innehåller originalmanuskriptet till Duoddaris (i förordet benämd som ”Thuris dagbok” av Anna Thuresdotter Bielke). Den andra innehåller bland annat anteckningar om en jaktfärd, insamling av renar, dåliga renår samt de hjälpåtgärder som Karl Johan Bergström, landshövding i Norrbottens län, genomförde under nödåren 1902 och 1903.
Därtill finns en samling teckningar utförda i olika tekniker samt handskrivna berättelser på lösa blad, där Johan Turi bland annat berättar om flytten från Kautokeino till Jukkasjärvi år 1870 och om en resa norrut tillsammans med äventyraren Frank Hedges Butler och fotografen Borg Mesch. På de lösa bladen finns Anna Thuresdotter Bielkes noteringar i blyerts som förklarar hur de förhåller sig till manuskriptet i vaxduksboken:
”Obs, detta är skrivet av Thuri efter den svarta boken , såsom varande det rättaste och mest tydliga och som jag översatt enl. hans önskan. (A Bielke)”
Handlingarna bevaras vid Dialekt- och folkminnesarkivet i Uppsala där de arkivvårdats, digitaliserats och 2025 tillgängliggjorts i den digitala arkivtjänsten Folke. Du kan nu ta del av materialet i sin helhet.

Ta del av Johan Turis personarkiv
Johan Turis originalmanuskript och de relaterade handlingar som låg till grund för verket Duoddaris bevaras i Isofs arkiv i Uppsala. Genom den digitala arkivtjänsten Folke kan du ta del av det skriftliga materialet och teckningarna:
Isof ULMA 16705 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., Svart vaxduksbok
Anteckningsbok innehållande uppgifter om jaktfärder, dåliga renår, landshövding Bergströms hjälpåtgärder, om insamling av renar med mera. På nordsamiska med svensk beskrivning på omslaget. Inkom till arkivet i april 1944.
Isof ULMA 16706 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., Svart vaxduksbok
Anteckningsbok innehållande manuskript till boken Duoddaris (i svensk översättning: Från fjället) som gavs ut i Lund 1931. På nordsamiska med svensk beskrivning på omslaget. Inkom till arkivet i april 1944.
Isof ULMA 40174 Länk till annan webbplats., Johan Turis skildringar jämte ritningar
En samling handskrivna berättelser och teckningar på lösa blad. På nordsamiska. Bland skildringarna finns även ”Om renskötseln förr och nu” av Anders Olsson Sarri. Materialet inkom till Landsmålsarkivet i Uppsala 1939 genom Anna Thuresdotter Bielke som översatte Duoddaris från nordsamiska till svenska. 1990 upprättade professor Tryggve Sköld en innehållsförteckning med senare språklig revidering av professor Mikael Svonni 2015.
Johan Turi i andra arkiv, bibliotek och museum
Ájtte: om Georg Kyrles inspelning med Johan Turi från 1914 Länk till annan webbplats..
Nordiska museet: Johan Turis teckningar och föremål Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Nordiska museet: Emilie Demant Hatts målningar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Nordiska museet: Emilie Demant Hatts fotografier Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Kiruna kommuns bildsamling: Borg Meschs fotografier från Kiruna, bland annat från resor med Johan Turi Länk till annan webbplats.
Uppsala universitetsbibliotek – Rasbiologiska institutets samlingar, fotoalbum N 01: Kåtor, stugor och smärre gårdar från Lappland, Jämtland, Härjedalen och Dalarne Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., på s. 9 ”Johan Thuuri framför sin stuga i Lattilathi. Mina Pappila samt Elisabeth Svonni.”